ЕУ и САД денеска ќе кажат дали има услови за избори на 24 април
Објавено на од во МКД-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

ЕУ и САД денеска ќе кажат дали има услови за избори на 24 април. Пред неполн месец, по средбата со техничкиот премиер Емил Димитриев, тие изјавија:

„Според Договорот од Пржино датумот за изборите е 24 април. Со овој договор, потписниците се обврзуваат на структурни реформи, вклучувајќи поголема слобода на медиумите, прочистување на избирачкиот список и имплементација на препораките од ОБСЕ/ОДИХР со цел да се обезбедат слободни и фер избори. Останува уште многу да се направи за да се исполнат условите. Пред распуштање на Парламентот, што не е пред 20 февруари, ЕУ и САД, во консултација со меѓународните и локалните експерти, заедно ќе дадат став дали условите се исполнете врз основа на што ќе се знае дали има можности да се одржат кредибилни избори на 24 април“.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×