ЕУ ќе предложи да се укине роамингот кон Западен Балкан
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

Roaming euВо мај следната година ќе биде објавен план за укинување на роамингот меѓу ЕУ и земјите од Западен Балкан, најави европската комесарка задолжена за дигитална политика Марија Габриел.

Габриел, за порталот Еурактив изјави дека ќе претстави детален пакет мерки на состанокот за проширување на забраната за наплата на роаминг во ЕУ, која се однесува на Србија, Македонија, Црна Гора и Босна и Херцеговина.
Сепак, комесарката истакна дека не може да каже колку време треба да помине пред договорот за укинување на роамингот меѓу ЕУ и западнобалканските земји да стапи на сила.

“Навистина ми е важно да не разгорувам очекувања кои не се изводливи и реални. Треба да останеме мирни и да го направиме тоа многу сериозно бидејќи очекувањата во регионот се огромни”, истакна Марија Габриел.

 

 

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×