ЕУ: Нема визна либерализација за Косово без демаркација на границата со ЦГ и справување со корупцијата
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

Косово нема да може да оствари напредок во процесот за визната либерализација, сѐ додека не ги исполни последните два критериуми – демаркацијата и справувањето со корупцијата, соопшти Канцеларијата на Европската унија во Приштина како рeакција на барањата на косовската Влада за можно „заобиколување“ на критериумот за демаркација на границата со Црна Гора.

„Нема да има напредок во визната либерализација, доколку двата останати критериума – демаркацијата и справувањето со корупцијата, не бидат исполнето од страна на Косово“, стои во соопштението на Канцеларијата на ЕУ.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×