ЕУ спремна да возврати со контра царини на американските царини за ЕУ
Објавено на од во Економија
Европската комесарка за трговија Сесилија Малмстром по одлуката на Светската трговска организација (СТО) со која се одобруваат американските царини на увоз од ЕУ, рече дека Унијата ќе одговори на сите нови царини.
еу сад„Меѓусебно воведување контра мерки само ќе им наштети на компаниите и граѓаните од двете страни на Атлантикот и ќе има штетен ефект врз глобалната трговија и пошироката авионска индустрија“, рече Малмстром.
Таа додаде дека Унијата сепак е подготвена да соработува со САД за, како што рече, „фер и урамнотежено решение за нашите авионски индустрии“.
СТО вчера објави дека САД можат да воведат царини за увоз од ЕУ во вредност од 7,5 милијарди американски долари на годишно ниво поради непрописни европски субвенции за авионскиот концерн „Ербас“.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×