Еван Спигел: Стравот е најголем кочничар на креативноста
Објавено на од во ЛИДЕРИ

Vanity Fair New Establishment Summit - Day 1Еван Спигел
ко-основач и директор на Snapchat

Тој е најмладиот милијардер на светот што сам ги направил парите, според Forbes. Има само 26 години, а веќе е “селебрити“ во светот на технологијата и бизнисот. Заедно со Боби Марфи и Реџи Браун основачи се на апликацијата Snapchat, која што за кусо време стана планетарно популарна мобилна платформа за разменување пораки, слики и видеа. Facebook сакаше да ги купи за три милијарди долари пред две години, но понудата беше одбиена. Денес пазарната вредност на Snapchat некои ја проценуваат и до 20 милијарди долари.

 

Млад сум, белец, образован. Имав многу, многу среќа. И животот не е фер

Многу малку луѓе има во светот што ќе им успее да направат бизнис како овој. Сметам дека да се продаде тој за некоја краткорочна добивка не е многу интересно.

Креирајќи продукти – социјални медиуми, некаде по патот заборавивме дека причината што сакаме да комуницираме со нашите пријатели е оти  тоа е забавно.

Пред да го направиме Snapchat, експериментиравме и имавме околу 35 проекти што не успеаја.

Ве молам запаметете дека ниту сега, ниту некогаш, ќе биде можно да ги знаете резултатите на вашите напори.

Конформизмот е една од најтажните работи што ѝ се случува на креативноста… Стравот е најголемиот нејзин кочничар.

Мислам дека е чудно кога брендовите се трудат да изигруваат ваше пријателче. Битно е да се биде пријателски настроен, но да не забегуваме.

Намерата да сликнете нешто и да го зачувате е многу различна од нагонот да споделите, но тие станаа многу испреплетени. 

 

 

 

 

 

 


Почитувани за да продолжите со читањето треба да бидете претплатник

Доколку сте претплатник на kapital.mk, само логирајте се.

Одберете пакет за претплата:

Напоменуваме дека подолу можете да купите само едно електронско издание

Зошто треба да се претплатите?

Што добивате со он-лајн претплата на Капитал:
 • Со претплата на електронското издание на Капитал заштедувате 20% попуст на цената за претплата на печатеното издание

 • Можност за најава од три различни уреди – домашен компјутер, службен компјутер и мобилен телефон

 • Пристап до електронското издание од било каде во Светот

Што добивате со претплата на печатеното издание на Капитал:
 • 49 броја на редовното издание на Капитал

 • 45 специјални додатоци годишно, интегрирани во рамки на редовното издание на Капитал

 • Бесплатна достава на магазинот на домашна адреса или на работа

 • Платена поштарина

 • Вклучено ддв

 • Бесплатен он-лајн пристап до сите електронски изданија на редовниот број на Капитал и сите специјални прилози

Одберете пакет за претплата:

Напоменуваме дека подолу можете да купите само едно електронско издание

Зошто треба да се претплатите?

Што добивате со он-лајн претплата на Капитал:
 • Со претплата на електронското издание на Капитал заштедувате 20% попуст на цената за претплата на печатеното издание

 • Можност за најава од три различни уреди – домашен компјутер, службен компјутер и мобилен телефон

 • Пристап до електронското издание од било каде во Светот

Што добивате со претплата на печатеното издание на Капитал:
 • 49 броја на редовното издание на Капитал

 • 45 специјални додатоци годишно, интегрирани во рамки на редовното издание на Капитал

 • Бесплатна достава на магазинот на домашна адреса или на работа

 • Платена поштарина

 • Вклучено ддв

 • Бесплатен он-лајн пристап до сите електронски изданија на редовниот број на Капитал и сите специјални прилози

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×