Еве кој стои зад највреднииот европски стартап, тежок 3,5 милијарди евра
Објавено на од во Економија
Успешен бизнис TransferWise го предизвика интересот на инвеститорите, благодарение на кои TransferWise заврши во категоријата на т.н.. „еднорози“, млади технолошки компании чија вредност се проценува на повеќе од една милијарда долари. Амбициозни новоформирани компании кои немаат пристап до капитал, акции или банкарски кредити, односно финансирана капитал.
transferwiseКонцептот на млади, брзорастечки и успешни технолошки компании главно се врзува за Силиконската долина во САД, но Европа има свој “еднорог” за трка. Британско-естонска компанија за финансиски трансакции вредна 3,5 милијарди долари.
Во претприемничкиот светбрзо растечки млади компании, главно, се поврзуваат со Силиконската долина, каде седиште денес имаат најпознатите Интернет компании како Uber, Фејсбук, Гугл или Netflix, кои некогаш биле, исто така, само неколку проекти основани од ентузијасти.
Има исто толку многу поамбициозни во Кина, но стартапите кои прераснуваат во големи компании остануваат најтесно поврзани со кинескиот пазар и немаат вистинско глобално влијание.
Европа не е исклучок. Иако потенцијалот на пазарот, иако е потенцијно поголем пазар од американскиот, европските млади иноватори често ги реализираат своите идеи во САД, бидејќи локалните земји немаат толку плодна почва за „’ртење“ на млади компании. Меѓу познатите глобални интернет брендови, кои се’ поврзани со Европа, е и шведскиот Spotify, и веројатн единствениот, Skype, кој обезбедува услуги за слободна комуникација по интернет “телефон” во целиот свет и има стекнато својата популарност дури и во меѓународните телефонски повици, кои како регуларни се многу поскапи и многу повеќе недостапни.
Денес, во сопственост на “Мајкрософт”, кој  во 2011 година даде 8,5 милијарди долари за да го купи, Skype беше креиран како компанија од Данец и Швеѓанец, но главниот развој на програмата и поддршката беше направен од Естонци, а денес седиштето им е токму таму, во Естонија.
Со Естонија и Skype, се поврзува и уште една многу ветувачка технолошка компанија, која неодамна стана највредниот европски стартап, британско-естонскиот проект TransferWise кој се занимава со готовински трансакции, а неговата вредност сега се проценува на околу 3 милијарди долари месечно.
Седиштето на компанијата е во Лондон, но е основан од двајца Естонци, Таавет Хиникус и Кристо Каерман, а Хинрикус е еден од првите вработени во Skype. Hinrikus, сега извршен директор на компанијата, и Каерман, главен извршен директор на TransferWise, работеа на линијата Велика Британија-Естонија и беа незадоволни од високите трошоци за трансфери кога префрлале пари од една во друга земја.
Прво, паднал договор за еден од нив да депонира свои пари на сметка во англија и да го исплати другиот, во фунти, кој наводно работи за него во Естонија, а потоа истото го направил и другиот од Естонија, со пари во естонската валута
Овој принцип на деловно работење беше префрлен во компанијата што ја основаа во 2011 година. Во првата година преку TransferWise биле преведени десет милиони евра од нивните клиенти.
Денес, компанијата се зголеми на повеќе од 1.500 вработени, и отвори претставништва во 11 градови на четири континенти, а последните податоци укажуваат на тоа дека обработува 50 милијарди долари годишно.
Успешен бизнис TransferWise го предизвика интересот на инвеститорите, благодарение на кои TransferWise заврши во категоријата на т.н.. „еднорози“, млади технолошки компании чија вредност се проценува на повеќе од една милијарда долари. Амбициозни новоформирани компании кои немаат пристап до капитал, акции или банкарски кредити, односно финансирана капитал.
Инвеститорите плаќаат за возврат за одреден сопственички удел. Таквото финансирање, често во текот на годините, како компанијата расте се одвива во неколку рунди, а собраните пари обично се единствената мерка за вредноста на компанијата пред да ја има на листата на берзата.
После тоа, инвеститорите и основачите можат многу полесно да ги продаваат своите акции и да профитираат ако компанијата ги исполнува очекувањата.
Пред десет дена, TransferWise објави дека собрал 292 милиони долари свеж капитал во последната рунда на финансирање. Меѓу инвеститорите се „Лид Еџ Капитал“, Lone Pine Capital и Vitruvian Partners, кои се познати по инвестирањето во Uber, Snap и Spotify. Соодветно на тоа, вредноста на TransferWise сега се проценува на над три и пол милијарди долари, двојно повисока од нејзината вредност oд само пред една година и половина.
Во следните дванаесет месеци, компанијата има намера да вработи дури 750 нови луѓе, што е резултат на успехот во бизнисот. Во последната фискална година, која заврши во март 2018 година, приходите се движеа околу 130 милиони евра и, за разлика од многу други брзорастечки компании, од кои некои, како Uber, дури и не остваруваат профит по појавувањето.
Компанијата им овозможува на клиентите да префрлаат пари преку 1300 различни валутни комбинации за плаќање кое е за 80 до 90% пониско од вообичаените такси што ги наплатуваат банките.
Без оптоварување на старите системи и процеси што ги користат банките, TransferWise се концентрира исклучиво на автоматизирање на целиот процес и трансфер на пари. Меѓу начините на кои се намалуваат трошоците се и агрегацијата на износите на одредени трансакциски страници, и во крајна линија од само една земја во друга или од една валута во друга, се пренесуваат само нето износи, што ја намалува изложеноста на девизниот курс.
Апетитите на компанијата се обемни. Главниот финансиски директор, Мет Бирјес, изјави за медиумите дека финалниот круг на финансирање „не беше ни нужен“, затоа што имаат намера да ги извадат акциите на берза во блиска иднина.
Во меѓувреме, TransferWise се надева на засилена глобална експанзија на бизнисот. Денес тие доминираат во Велика Британија, каде  е заслужна за 15% од сите појдовни трансакции на обичните потрошувачи, повеќе од било која тамошна банка. Компанијата тврди дека нивниот бизнис во голема мера се шири во САД, што им отежнува на кинеските конкуренти да им пристапат.
Услугите на компанијата сè повеќе ги користат малите бизниси, а TransferWise се надева дека ќе направи поголеми чекори со посилна соработка со постојните банки. Веќе соработуваат со неколку банки иако тоа значи жртвување на дел од маргините, преку склучување на договори со нив за да им се даде побрз пристап на клиенти на банката, односно многу поширок спектар на потенцијални корисници. Со четири милиони корисници во повеќе од седумдесет земји, компанијата сигурно покажува потенцијал, а аналитичарите генерално се согласуваат дека неговата проценета вредност е реална.
Во својот „марш“ на пазарот, кој се проценува на две милијарди долари годишно, британско-Естонски компанија сигурно тешко дека ќе имаат конкуренција со слични млади брзо растечки компании, и воспоставени корпорации кои се борат за опстанок на пазарот. Но, ако тоа натпреварување значи ќе бидат во можност да ги пренесат парите од една држава во друга со провизии што изнесуваат десет или педесет проценти помали од оние кои се наплаќаат денес, тогаш тоа само може да се поздрави.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×