Еве колку часа брои работната седмица во земјава и регионот според Евростат
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА
За да заработи плата, која е далеку најголема во Европа, просечниот работник во Турција мора да работи 49,1 часа, а потоа следат Исланд (44 часа), Црна Гора (43,6) и Северна Македонија (42, 3 часа), според резултатите на Евростат од 2017 година.
labourВо Хрватска, работната седмица трае 40,4 часа, додека во Словенија е малку подолга – 40,9 часа.
Податоците за должината на работната недела во БиХ и во Србија не се објавени во извештајот на Евростат.
Просечната работна седмица во земјите на Европската Унија трае 40,2 часа – најдолгата во Велика Британија – 42,1 часа, додека најкратката во Данска – 37,8 часа.
Притос, и покрај ваквото “ринтање”, нето-месечната плата на просечниот Турчин е речиси девет пати помала од просечната плата на Данец. Со цел уште повеќе да се разјасни, часот на работата на Данците се плаќа 11,6 пати повеќе од работното време на Турците.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×