ЕВН и ЕЛЕМ во конкуренција за избор на универзален снабдувач
Објавено на од во Економија

ЕВН и Елем трејд фирма ќерка на државните електрани во  кокуренција за избвор на универзален снабдувач- фирмата која ќе испорачува  струја

ЕЛЕМЕВН и Елем трејд фирма ќерка на државните електрани во  кокуренција за избвор на универзален снабдувач- фирмата која ќе испорачува  струја до сите домаќинства кои нема да  излезат на слободен пазар. Еднстевно овие две фирми се јавија на тендеророт. Основен критериум за тоа кој ќе ја добие оваа функција е бруто маржата –  во која влегува заработката на компанијата., покривање на загубата тропоците, амортизацијата. На повикот ЕВН понуди  маржа од 14,4 проценти, додека  ЕЛЕМ трејд 14,9 отсто. Во следниот период следи процес на евалуација на понудите. Но надлежните очекуваат унивезралниот снабдувач да се знае до крајот на годинава.

Иако се очекуваше  да има поголем интерес,  од регулаторната се задоволни и од овие две компании затоа што ова е прв ваков тендер во регионот.

Во случај да не успее повикот постапката ќе биде повторена уште еднаш ако и  по вторпат не се избере во тој случај владата ќе може да назначи компанија. Ако се одолговлечи  постпаката за изор на универзален, граѓаните ќе ја добиваат струјата од ЕВН Македонија.

Изборот на универзален снабдувач е поради процесот на либерализајата која треба да стартува од следната година.

сите домаќинства кои нема да  излезат на слободен пазар. Еднстевно овие две фирми се јавија на тендеророт. Основен критериум за тоа кој ќе ја добие оваа функција е бруто маржата –  во која влегува заработката на компанијата., покривање на загубата тропоците, амортизацијата. На повикот ЕВН понуди  маржа од 14,4 проценти, додека  ЕЛЕМ трејд 14,9 отсто. Во следниот период следи процес на евалуација на понудите. Но надлежните очекуваат унивезралниот снабдувач да се знае до крајот на годинава.

Иако се очекуваше  да има поголем интерес,  од регулаторната се задоволни и од овие две компании затоа што ова е прв ваков тендер во регионот.

Во случај да не успее повикот постапката ќе биде повторена уште еднаш ако и  по вторпат не се избере во тој случај владата ќе може да назначи компанија. Ако се одолговлечи  постпаката за изор на универзален, граѓаните ќе ја добиваат струјата од ЕВН Македонија.

Изборот на универзален снабдувач е поради процесот на либерализајата која треба да стартува од следната година.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×