Европа очекува Германија да го отвори кесето и да започне да троши, и тоа многу
Објавено на од во Економија
Облаци се формираат над европската економија. Исходот од ураганот се чини јасен – Германија мора да го отвори џебот и да започне да троши, и  тоа многу.
German economyГерманија се очекува да добие голем монетарен стимул по денешната средба на Европската централна банка. Но, со каматните стапки веќе на историско ниво, влијанието врз економската активност веројатно ќе биде пригушено, дури и ако инвеститорите се среќни.
Најголемата економија во Европа е позната по својата претпазливост во кредитирањето. Но, таа е исто така на работ на рецесија, принудувајќи ги политичарите да ги разгледаат стимулативните можности за прв пат по финансиската криза.
Потенцијалот за големи трошоци за подобрување на инфраструктурата и справување со климатските проблеми создава многу возбуда. Сепак, експертите предупредуваат дека законодавците во земјата кои се решени да одржат избалансиран буџет, веројатно нема да одобрат „пошто-зошто“ пакет на трошење што може да го разбранува регионот.
„Голем удар за поддршка на економијата не е нешто што владата е подготвена да го направи сега“, објаснува Карстен Брзески, главен германски економист во холандската банка ИНГ.
Во последните децении, Германија беше центар што го опоравува закрепнувањето на Европа. Но, неодамна, економијата предводена од извозот во земјата пропадна под тежината на трговската војна САД-Кина, земајќи ги предвид падот на глобалната побарувачка на автомобили и изгледите за хаотичен Брегзит.
Рецесијата сега изгледа неизбежна. БДП за три месеци што заврши на јуни се намали за 0,1%, а прогнозата за третиот квартал е уште полоша, 0,3%.
„Рецесијата на Германија е  сигурна“, вели Клаус Визен, главен економист за еврозоната во „Мантекономија“ во Пантеон.
Овие околности овозможуваат можни разговори за можни стимуланси.
„Ако избувне нова криза, ние сме во состојба да се спротивставиме со многу милијарди евра“, рече германскиот министер за финансии Олаф Шолц пред пратениците во вторникот.
Неговите зборови, од една страна, се поддржани од огромниот суфицит на буџетот на земјата. Постигнувајќи 2,7% од БДП во првата половина на 2019 година, овој владин суфицит  на Германија дава многу повеќе простор за маневрирање.
Друг фактор е негативниот приход од државните обврзници во земјата. Тековната 10-годишна обврзница дава принос од минус 0,56%, што значи дека Германија може ефикасно да позајмува пари бесплатно.
„Германија сега може да позајмува на финансискиот пазар со нула каматна стапка и тоа да го искористи за да инвестира во инфраструктура. И тоа нема да ја чини земјата речиси ништо“, рече Бржески.
Проблемот со Германија е во тоа што земјата генерално се спротивставува на високите јавни трошоци. Од 1970-тите и 1980-тите, кога невработеноста, инфлацијата и суверениот долг пораснаа, се појави историски страв од хиперинфлација и нејзините дестабилизирачки ефекти кај Германците.
Исто така, во современа Германија, постојат причини политичарите да дадат приоритет на избалансиран буџет за „прскање“ пари во „блага рецесија“.
„Неколку Германци мислат дека ако владата троши пари сега, можеби за 10 години тие нема да имаат за своите пензии“, вели главниот економист на Банката Бербергберг, Холгер Шмидинг. И како што старее популацијата на земјата, веќе постојат стравувања дека трошењето ќе се намали.
Бржески, сепак, рече дека очекува „трошки тука и таму, но ништо што може да ја сврти играта“.
Големиот датум на Германија е 20 септември, кога Берлин треба да воведе нови мерки за заштита на климата. Сепак, според Бржески, пакетот би можел да се преговара надвор од буџетот како „симболичен прв чекор“.
„Постојат сериозни ограничувања за тоа колку пари може да потроши Германија за своите комплексни процедури за планирање и недостаток на квалификувана работна сила“, рече Шмидинг.
Главниот економист на Дојче Банк, Стефан Шнајдер неодамна даде слична прогноза, предупредувајќи дека стимулативниот пакет ќе биде „еднаков на губење на даночните пари“.
„Германија има доволно пари за да ги зголеми владините инвестиции, дури и без да преземе нов долг. Вистинските потешкотии се во планирањето и барањето на расположливи средства“, напиша Шнајдер.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×