Европратеник реагира ЕУ да не дозволи Фолксваген да инвестира во Турција
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА
Ова е неморално од страна на Европската комисија и е уште една манифестација на двојни стандарди против земјите како Бугарија. Ова се наведува во ставот на бугарскиот претставник во Европскиот парламент и потпретседателот на ВМРО – Бугарско национално движење, во врска со двоумењата од германскиот автомобилски гигант каде да ја гради својата нова фабрика – во Бугарија или во Турција.
Volkswagen-Brand-1Европратеникот е непоколеблив дека не е во ред европска компанија да вложува толку големи инвестиции во исламизирачка земја каде отворено се кршат човековите права – факт, исто така, забележан во резолуцијата на Европскиот парламент за напредокот на Турција. Документот, исто така, препорачува замрзнување на Инструментот за претпристапна помош за земјата (ИПА II).
„Па, зар не е можната инвестиција на Фолксваген во Турција уште едно лицемерие и двојни стандарди од страна на Европската комисија“, прашува европратеникот.
Според Годишниот извештај на Фолксваген за 2018 година, германската федерална провинција Долна Саксонија е втор по големина акционер во компанијата, со 20% .
Така, компанијата има значително учество во јавноста, регулирано со Законот за VW-Gesetz од 1960 година. Во овој поглед, во последните месеци, во турските и европските медиуми беше силно коментирано дека Фолксваген има намера да инвестира во нова фабрика во Турција.
Во резолуцијата на Европскиот парламент за напредокот на Република Турција од 2018 година јасно се споменува репресијата на новинарите и фигурите на граѓанското општество. Замрзнување на инструментот за претпристапна помош (ИПА II) исто така се препорачува во истата земја, подложен на условеност за подобрувања во човековите права и демократијата.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×