Европската банка за обнова и развој повеќе нема да финансира проекти за јаглен и нафта
Објавено на од во СВЕТ-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

coalЕвропската банка за обнова и развој (ЕБОР) ќе престане да ги финансира проектите за јаглен и речиси сите проекти за гориво. Ова е дел од глобалниот напор на државните банки за развој да го намалат својот удел во климатските промени.

Банката веќе ги стави обновливите извори на енергија и „зелената економија“ како приоритет, но со овој потег ќе се елиминираат исклучоците како Монголија, Полска и Казахстан кои искористуваат јаглен за повеќе од 70 отсто од домашното производство на енергија.

„Со декарбонизацијата на енергијата се бара преминување од најзагадувачките горива“, вели Нандита Паршад, директорка за енергија и природни извори во ЕБОР.

Новата стратегија поставува насока за инвестирањата на банката во наредните пет години.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×