Европската централна банка до крајот на годината нема да ја менува основната камата
Објавено на од во СВЕТ-БИЗНИС И ПОЛИТИКА
Европската централна банка (ЕЦБ) денеска соопшти дека планира сегашната рекордно ниска основна каматна стапка да не ја менува до крајот на годината, во услови на неизвесни перспективи на економијата во Еврозоната.
ECB-exchange-rate-impact-1Како што јави ДПА, основната каматна стапка на ЕЦБ повеќе од три години е на ниво од нула проценти.
Во соопштението на Банката се посочува дека „висината на основната каматна стапка на ЕЦБ ќе остане на сегашното ниво најмалку до крајот на 2019 година“, со цел да се обезбеди инфлацијата во Еврозоната да изнесува околу два проценти.
Првично беше предвидено ЕЦБ да започне со зголемување на својата основна каматна стапка кон средината на годинава, но под притисок на забавениот раст во Еврозоната и помалата инфлација, таа се откажа од таквите планови.
Стапката на инфлација во Еврозоната на годишно ниво во март изнесуваше 1,4 отсто, што претставуваше намалување во однос на февруарските 1,5 проценти. Аналитичарите предвидуваат стапката на инфлација да биде на ова ниво и во следните месеци, поради очекувањата цените да останат стабилни.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×