Европски Парламент даде зелено светло за Кристин Лагард да биде на чело на ЕЦБ
Објавено на од во Политика
Европски Парламент ја одобри номинацијата на Кристин Лагард за претседателка на Европската централна Банка (ЕЦБ).
лагард кНа пленарното тајно гласање, 394 европратениците гласаа „за“, 206 „против“ и 49 „воздржани“ за Французинката Лагард да ја предводи Европската централна банка.
ЕП дава необврзувачко мислење за тоа дали кандидатот е погоден или не за претседателот на ЕЦБ, конечната одлука ја нои Европски Совет.
Таа треба да го замени досегашниот актуелен претседател Марио Драги на 1 ноември.
Претходно европратениците одржаа дебата за нејзината соодветност за позицијата.
Кандидатурата на Кристин Лагард, досегашна шефица на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), ќе биде ставена на агендата на самитот на Европскиот совет во октомври.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×