Европскиот суд: Сопствениците ќе имаат право на увид во приватните онлајн пораки на вработените
Објавено на од во Политика
mobilephones

Вработените во Европа веројатно ќе сакаат прво добро да размислат пред да употребат интернет за да праќаат приватни пораки на онлајн четовите како Facebook, Viber, WhatsUpp за време на работните часа, откако Европскиот суд донесе одлука дека сопствениците на компаниите ќе имаат право да го прoвeрат тоа, пренесува The Guardian.

Случајот започна од еден романски инженер кој беше избркан од работа во 2007 година кога компанијата откри дека тој го користи Yahoo Messenger –от за комуникација не само со професионални контакти туку исто така и со својата свршеничка и својот брат.

Политиката на компанијата е да не се употребуваат овие онлајн четови за лични цели.

Иако романскиот инженер се повикуваше на тоа дека компанијата му го нарушила правото на доверлива и приватна коресподенција, сепак Европскиот суд за човекови права не го прифати таквиот аргумент.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×