Еврото расте веќе втората недела во однос на доларот
Објавено на од во Економија
Еврото влезе во уште една последователна недела на раст, поради зголемениот страв дека ескалацијата на трговскиот конфликт меѓу САД и Кина би можела да ги направи американските политичари да ги намалат каматните стапки.
euro-dollar-exchange-rate-3На 10 мај, американскиот претседател Доналд Трамп ги зголеми тарифите од 10% на 25% до 200 милијарди долари од увоз на кинески стоки, а Пекинг ги објави мерките за одмазда.
Еврото зајакна за 0,2%, на 1.1239 долари во петокот.
Индексот на доларот, кој ја мери вредноста на доларот во однос на кошницата од шест валути, а во кој еврото е главната компонента, беше стабилен на ниво од 97,38 поени.
Фунтата се движеше околу 1.30 долари, откако минатата недела податоците за британскиот бруто домашен производ во првиот квартал од 0,5% во голема мера ги исполнија очекувањата.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×