Еврото зајакна поради ограничениот успех на евроскептичките партии
Објавено на од во Економија
На почетокот на денешното тргување, валутата на Еврозоната зајакна на 1.1212 долари, надминувајќи го двегодишниот минимум од 1.1105 долари.
еуро 50Евротоимаше потешкотии да ги зачува вредносните придобивки, поради олеснувањето на инвеститорите од ограничениот успех на евроскептичките партии на изборите за Европскиот парламент.
Подоцна, сепак, падна за 0,1% на 1.117 долари, во скромното тргување поради одморите во Лондон и Њујорк.
Еврото ја зачува добивката во однос на швајцарскиот франк, зголемувајќи 0,3% на 1.1256 франци.
Индексот на доларот порасна за 0,1% на 97.705 поени. Валутата на САД ојача 0,1% во однос на јапонскиот јен, на 109,45 јени.
Фунтата падна на минимум 1.2673 долари, повлекувајќи се по првичните добивки.
Британската валута скокна во петокот откако премиерката Тереза Меј го објави датумот на нејзиното заминување од функцијата, но фунтата е сé уште на четиримесечен минимум.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×