Еврото зајакна во однос на доларот
Објавено на од во Економија
На светските пазари на валута, еврото зајакна во однос на американскиот долар минатата недела.
евро доларЕврото се зголеми за 0,4% минатата недела на 1,1073 американски долари и во еден момент достигна 1.1109 американски долари, што е највисоко ниво за повеќе од две недели.
Но, доларот се зајакна во однос на јапонската валута за 1,1 процент, па нејзината цена достигна 108,10 јени.
Еврото во однос на доларот го достигна највисокото ниво во последните 17 дена во петокот, откако одлуките од седницата на Европската централна банка (ЕЦБ) ја елиминираа неизвесноста во врска со стимулансите за слабата економија на еврозоната.
Во четвртокот, ЕЦБ ја намали својата каматна стапка на банкарските депозити за 0,10 процентни поени, и бележи пад од 0,50 проценти.
Исто така, најавено е дека од 1 ноември, купувањето на обврзниците ќе продолжат  до 20 милијарди евра и дека тоа ќе продолжи на неопределено време.
Воведување на новиот монетарен пакет стимули, претседателот на ЕЦБ, Марио Драги го истакна како важно за фискалниот стимул и структурните реформи, истакнувајќи само дека комбинацијата на монетарна и фискална стимулација може да го оживее растот на европската економија.
Од друга страна, американските и јапонските валути, за кои се смета дека се побезбедно засолниште за капиталот во неизвесни времиња, се под притисок да ги ублажат трговските тензии меѓу САД и Кина пред повторното продолжување на разговорите на почетокот на октомври.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×