Евтиниот природен гас може да доведе до глобален бум на побарувачката
Објавено на од во Економија
2018 се покажа како уште една “златна година” за природниот гас, откако побарувачката забележа 4,6% раст, или најбрз раст од 2010 година наваму, според податоците на Меѓународната агенција за енергетика (ИЕА).
тнгУште повеќе – синото гориво придонесе за 45% од растот на побарувачката во енергетскиот сектор во текот на изминатите 12 месеци.
Кина и САД се лидери кои најмногу придонесоа за овој раст. Побарувачката за природен гас во двете земји продолжува да расте со брзо темпо.
Трендот на слични ръстове на пазарот можеби нема да се задржи во наредните години, како од ИЕА очекуваат до 2024 година тој да биде во рамките на 1,6% на годишна основа.
“Малку е веројатно најсилниот раст во 2018 година да се задржи како норма во иднина поради забавувањето на економскиот раст”, посочуваат од агенцијата.
Иако очекувањата се дека побарувачката во Кина ќе се забави, тогаш во САД, благодарение на евтино сино гориво и поволната нафта прогнозите се растот да продолжи, пишува сајтот OilPrices.
Зголемувањето на рударството во САД, како и на глобално ниво, ќе ја стимулира побарувачката во наредните години. Ова, исто така, ќе помогне во интерес на ЛПГ.
MEA очекува САД да ги надминат лидерите Катар и Австралија како најголем извозник на ЛПГ до 2024 година. Од друга страна, од Кина се очекува да стане најголемиот увозник.
Пазарот за ТНГ моментно се соочува со прекумерно снабдување, но овој тренд се очекува да се смени и да биде во дефицит следната година.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×