Евтините пари создаваат корпоративни зомби
Објавено на од во Економија
Според Банката за меѓународни порамнувања, најмалку 12% од нефинансиските компании на главните развиени берзи најверојатно се „зомби“
корпорејт зомбисДолгорочните каматни стапки многу се намалија. И ако мислите дека нема да паднат дополнително, размислете повторно, Брет Арвенс пишува за MarketWatch.
Алберт Едвардс, стратег во SG Securities, неодамна посочи дека никој од експертите, прашани од Wall Street Journal во почетокот на годината, не предвидувал дека приносот на 10-годишните американски обврзници ќе падне под 2,5%. Сегашното ниво е веќе 2%.
Мислам дека можеме да ги отфрлиме овие модели за предвидување. Едвардс додава дека економистите со години велат дека долгорочните каматни стапки никогаш нема да паднат на нула.
Сепак, тие во моментов се негативни во Европа. Инвеститорите, на пример, плаќаат 0,5% годишно за привилегијата за позајмување пари од владата во Швајцарија. Дури и во САД, реалните каматни стапки на 10-годишни државни хартии од вредност се само 0,29%. Пред две генерации, обично беа 2% или повеќе.
Западните економисти велат дека нултата каматна стапка е чудна и единствена работа што може да се види само во Јапонија. Исто како луѓе кои јадат сурова риба. Денес, сепак, каматните стапки во Европа се дури и пониски од јапонските.
Кога американските каматни стапки се распаднаа во 2011-12, тие не уверија дека ова е еднократен настан кој нема да се случи повторно. Кога тоа повторно се случи во 2016 година, тие ни кажаа дека тоа е последен пат. Сега се случува по трет пат и претпоставувам дека наскоро ќе започнат да не уверуваат дека тоа е привремен ефект и нема од што да се срамиме.
Банката за меѓународни порамнувања (БИС), сепак, смета дека има причина за загриженост и тоа се корпоративните зомби кои ја убиваат економијата. Тие се резултат на ниски каматни стапки.
БИС открива дека од 80-тите години наваму падот на каматите прават се полесно лошите компании со евтин менаџмент и ужасни производи да останат во бизнисот долго откако требало да си отидат.
Овие зомби компании остануваат живи поради фактот што тие можат да продолжат да позајмуваат пари со постојано продолжување на периодот на исплата. И кога парите се евтини, тоа е одлично за зомби. Ниските каматни стапки се поврзани со зголемениот број на зомби.
Во моментов има многу зомби. БИС верува дека најмалку 12% од нефинансиските компании на големите развиени берзи можат да бидат зомби според критериумите во широката дефиниција. Ова е епидемија – на почетокот на 1990-тите, беше околу 2%.
Зомбите се лоши за економијата. Заборавете дека сте економист. Размислете за најлошата компанија за која сте работеле. За целиот отпад – пари, време и напор, менаџери идиоти и себични бирократи.
Сега можеме да разбереме зошто економскиот раст е толку пролонгиран за генерации и зошто берзата е толку зависна од Федералните резерви.
Економистите се согласуваат дека сите ние би било подобро ако слабо управуваните компании беа ослободени од нивното страдање. Но, додека каматните стапки се ниски, тие ќе продолжат да функционираат.
Зомби компаниите никогаш не биле толку добро. Со падот на приносот на 10-годишните американски обврзници, паднаа и корпоративните обврзници со неинвестиционен рејтинг – ова се стапките по кои се креираат зомби.
Од почетокот на годината просечниот принос по овие обврзници се намали од 8% на 6%, според Bank of America Merrill Lynch.
Едвардс тврди дека сме во економско ледено доба. Според БИС, има премногу зомби. Американскиот претседател Доналд Трамп е кловн. Тоа е хорор филм.
Но, ајде да погледнеме во добрата страна. Вол Стрит моментално се забавува. Индустрискиот просек Дау Џонс се зголеми за речиси 2.000 поени од почетокот на јуни, инвеститорите почнаа да очекуваат понатамошен пад на каматните стапки на ФЕД. S & P 500 се зголеми за 7,5%. Што може да биде погрешно?

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×