Facebook отвора канцеларија во Софија
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

Компанијата ќе назначи 150 лица до крајот на годината во партнерство со ТЕЛУС Интернационал. 

facebook

Најголемата веб-страница за социјално вмрежување на Фејсбук, официјално објави дека ќе отвори канцеларија во Софија за контрола и модерирање на содржини.

Центарот за преглед на содржини, како што се нарекуваат сличните канцеларии на Фејсбук ширум светот, ќе биде во партнерство со ТЕЛУС Интернешнл, една од најголемите аутсорсинг компании во Бугарија.

“Следната година околу 150 вработени ќе работат во овој центар за да ги прегледуваат содржините и ќе поддржуваат многу различни заедници во Фејсбук”, се вели во официјалното соопштение на компанијата.

Бројот на луѓе во канцеларијата ќе зависи од бројот на постови и фотографии што Фејсбук ги прима. Ако нивниот број се зголеми, социјалната мрежа повторно ќе работи со TELUS International за да регрутира нови луѓе.

Тимот во Софија ќе ги разгледува постовите на турски, руски и казахски јазик.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×