ФЕД сигнализира наскоро намалување на каматните стапки
Објавено на од во Економија
Федералните резерви на САД сигнализираа за намалување на каматните стапки во јули, со образложение дека се подготвени да се борат против растечките глобални и домашни економски ризици.
Federal-Reserve-at-dusk-e1450475330851ФЕД го има предвид зголемувањето на обемот на трговијата и зголемената загриженост поради слабата инфлација.
Американската централна банка сега ја остави референтната каматна стапка непроменета.
Повеќето од претставниците на Банката на федерални резерви ја намалија во анализи перспектива за остатокот од годината за околу половина процентен поен додека претседателот на ФЕД Џером Пауел рече дека другите се согласуваат да се работи на воведување пониски стапки.
Иако се очекува континуиран економски раст, Пауел рече дека расте загриженоста веќе неколку недели од последниот состанок на ФЕД во почетокот на мај, поради непредвидлив исход од трговскиот спор на претседателот Доналд Трамп со Кина и други земји.
Трамп неколкупати ги обвинуваше Пауел и ФЕД дека поткопуваат напори на неговата администрација за јакнење на економскиот раст и постојано бараше да се намалат каматните стапки.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×