ФЕД за првпат ја намалија основната каматна стапка од 2008 година
Објавено на од во Економија

Федералните резерви на САД ја намалија основната каматна стапка за 0,25 отсто. Тоа се случува за првпат од 2008 година или од почетокот на светската економска криза.

Fed MinutesОдлуката беше донесена со 10 гласови „за“ и двајца „против“ на гласање на гувернери на главните банки. Одлуката беше очекувана поради очекуваниот економски раст.

Можно е до крајот на годината да има нова корекција, јавија американски медиуми. Американскиот претседател Доналд трамп не беше согласен со одлуката на ФЕД.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×