„Фиат Крајслер“ преговара за спојување со „Рено“
Објавено на од во Економија

Фиат Крајслер изјави дека поднел предлог за “трансформативно спојување” со францускиот производител на автомобили Рено.

фиатАко се случи спојувањето, ќе биде формирана најголемата компанија за производство на автомобили во светот, а некои слабости во Рено и Фиат ќе бидат решени.

Фиат објави дека комбинираната компанија ќе биде 50% во сопственост на акционерот Фијат Крајслер и 50% во рацете на акционерите на Рено.

Притисокот на производителите на автомобили да го консолидираат својот бизнис се зголемува со потребата да се спроведе електрификација на возилата, да се намалат емисиите и да се вградат нови, скапи технологии за автономно возење и подлабоко поврзување со светската информативна мрежа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×