Филипинци и Индијци бараат работа на Јадранот
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

Од 1 јануари до 21 мај годинава, Задарската полициска управа добила 2 500 барања од странски државјани за издавање на дозвола за престој, од кои повеќето доаѓаат од Босна и Херцеговина, Косово, Србија, Албанија и Украина.

zadar-696x522Меѓу оние кои бараат престој и работа во Задар, има мал број на граѓани од многу далечни земји – Индија, Филипини и Тајланд, пишува порталот novac.hr, пренесува Танјуг.

Според полициските записи, до сега се издадени 1.235 дозволи за работа, додека останатите барања се уште се во фаза на решавање. Оваа година, отфрлиле само шест барања за дозвола за работа поради неисполнување на условите и биле суспендирани по барање на странецот или на работодавачот.

Во изминатата година, на странци им биле издадени 1.449 работни дозволи.

Странските работници се ангажирани од шеесет работодавачите, но главно тоа е градежници, бидејќи кај Задар веќе долго време се чувствува недостаток на ѕидари, столари и работници со бетон.

Има дваесет Албанци кои работат во градежна компанија во Задар, меѓу кои има и многу Украинци.

Во близина на Задар растат и колонии Бразилци кои се вработени на различни работни места, сирискиот пристигнати во Задар со миграцискиот бран, исто така, вработен се во градежната индустрија, група од петнаесет Украинците вработени во преработувачки капацитети за риба.

 

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×