Connect with us

економија

Finance Think: Хонорарните работници од повеќе сектори се најранливи во пандемијата

објавено

на

Оние што нудат маркетинг и софтверски услуги први го почувствуваа ударот,  но и први закрепнаа, а хонорарните работници во креативни и мултимедијални услуги се уште не закрепнале, вели инфо – графиката на Finance Think за влијанието на пандемијата врз ранливи категории работници на глобално ниво.

Хонорарните работници на интернет се силно погодени од пандемијата. Оние што нудат маркетинг и софтверски услуги први го почувствуваа ударот,  но и први закрепнаа, а хонорарните работници во креативни и мултимедијални услуги се уште не закрепнале, покажува инфо – графиката на Finance Think за влијанието на пандемијата врз ранливи категории работници на глобално ниво.

Хонорарните работници (анг.Gig workers) се независни изведувачи, работници на платформи преку интернет, работници на повик и привремено вработени работници. Според  iLabour Project  работните места во т.н. „гиг“ економија почнале да се консолидираат во последниот квартал од 2020, што може да се види и на графиконот  што го изработија  во Finance Think врз основа на податоците од студијата „Investigating the Construction of Labour Markets, Institutions and Movements on the Internet“.

Извор:  iLabour Project – Investigating the Construction of Labour Markets, Institutions and Movements on the Internet
Визуелизација: Finance Think

Поддршка за продажба и маркетинг,  пишување и превод, развој на софтвер  и технологија, како и креативни и мултимедијални услуги се областите од „гиг“ економијата што имаат најмногу загубени работни места во вториот и третиот квартал лани, за во четвртиот квартал и подоцна во првиот квартал од 2021 сите наведени дејности закрепнуваат, освен креативните и мултимедијалните услуги.

Најмногу новосоздадени работни места во наведениот период има кај секторот поддршка за продажба и маркетинг, потоа во дејностите за внесување податоци и развој на софтвер и технологија. Креативните и мултимедијалните услуги најмногу страдаат во пандемијата поради забраните за концерти, забави, конференции,  и сите манифестации каде што има групно собирање – забрани коишто важат речиси во сите земји на светот се’ уште.

Во оваа група не се погодени само изведувачите и креаторите на мултимедијални содржини, туку и целата пропратна логистика, односно фирмите за организирање настани, поставување озвучување, графика и сл.

Извор:  iLabour Project – Investigating the Construction of Labour Markets, Institutions and Movements on the Internet
Визуелизација: Finance Think

Click to comment

Leave a Reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

свет22 часа ago

Македонката Светлана Мојсов, светски познат научник, е избрана меѓу 100-те највлијателни луѓе на планетава според магазинот Тајм

македонија24 часа ago

Комерцијална банка е најпосакуван работодавач во 2023 во категоријата Банкарство и финансии

економија24 часа ago

Ангеловска – Бежоска: Каматната стапка ќе ја намалиме во втората половина од годинава, доколку не се остварат позначителни ризици

македонија2 дена ago

„Алкалоид“ најпосакуван работодавач за 2023 година – апсолутен победник според „Вработување.ком“

македонија3 дена ago

„Алкалоид“ со донација на течен „Омепразол“ ќе го помогне лекувањето на околу 200 деца

банки5 дена ago

Комерцијална банка прва во земјава воведе тактилни платежни картички прилагодени и за слепи лица

свет5 дена ago

Предлог акција за оваа недела: Orlen S.A.

свет5 дена ago

Скокнаа цените на нафтата, гасот, бакарот и алуминиумот

технологии / компании5 дена ago

ЕУ има амбиција да стане „квантна долина на светот“, а хрватски научници имаат голем удел во тоа

регион5 дена ago

Марко Чадеж, Српска стопанска комора: Нашите компании ги мачи финансирањето и недостиг на кадри

свет5 дена ago

Скокнаа цените на нафтата, гасот, бакарот и алуминиумот

регион5 дена ago

Марко Чадеж, Српска стопанска комора: Нашите компании ги мачи финансирањето и недостиг на кадри

македонија5 дена ago

Судбината на фабриката во Бунарџик неизвесна, но можно е и целото производство да се префрли во Македонија

економија5 дена ago

Истражување: Инфлацијата е главен фактор за финансиски стрес

технологии / компании5 дена ago

ЕУ има амбиција да стане „квантна долина на светот“, а хрватски научници имаат голем удел во тоа

економија5 дена ago

„Зелените“ кредити со годишен раст од речиси 30%

македонија5 дена ago

Македонските е-трговци направиле промет од 453 милиони евра лани

свет5 дена ago

Следната година сонцето и нас ќе нѐ стемни

менаџмент / маркетинг5 дена ago

Како да ги демотивирате вработените и избркате најдобрите

свет5 дена ago

Предлог акција за оваа недела: Orlen S.A.