Finance Think: 76% од вработените во Македонија примаат плата помала од 20.000 денари
Објавено на од во Економија

Истражување на Институтот за економско истражување и политики „Фајненс тинк“ (Finance Think) покажува дека 76% од вработените во Македонија примаат плата пониска од 20.000 денари.

Според Институтот, процентот на работници кои земаат помала плата од 20.000 денари е најголем во услужните дејности, земјоделството, трговијата и преработувачката индустрија, а најмал во финансискиот и енергетскиот сектор.
„На краток рок потребно е да се зголеми минималната плата за да се подобри животниот стандард. А на среден и долг рок треба да се размисли за модел на економски раст базиран на високоплатежни сектори како што се компјутерските дејности. Потребна е долгорочна стратегија и реформи, започнувајќи од образовни програми. Македонија треба да продуцира кадри со вештини во тие сектори и дејности, а мерките за вработување да се насочат кон тие дејности“, објаснуваат од Фајнанс тинк.

Податоците од анкетата на Институт за економско истражување и политики Фајнанс тинк велат дека 28,4% од македонските граѓани немаат доволно пари за да ги задоволат потребите за храна и за сметки, 41,6% се социјално исклучени, додека 30,4% се материјално обесправени и не можат да си ги дозволат основните животни потреби.

Finance-think-infografik-Distribucija-na-plati

 

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×