Финскиот регулатор „удри“ по Дарко Кончар со уште 110 милиони евра казна
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА
Поради задоцнување со исполнувањето на обврските за објавување јавна понуда за откуп на акции од акционерите на  Afarak групацијата, финскиот финансиски регулатор FIN-FSA најави дека, кон лани изречената казна од 40 милиони евра, претприемач Данко Кончар сега е должен на државниот буџет на Финска да плати уште 110 милиони евра.
дарко концарТоа се акумулирани пенали откако истекол рокот за плаќање на изречената казна. Секој месец потоа Кончар го чини 10 милиони евра.
Сепак, Кончар продолжува да води правна битка во Финска, иако неговата жалба до FIN-FSA беше отфрлена од Вишиот управен суд, тој покрена жалбена постапка пред Врховниот суд. Но, во меѓувреме, казните продолжуваат да растат, а обврската за која е казнет ​​останува да се плати.
За селата ситуација Дарко Кончар останува без коментар.
Документацијата на FIN-FSA вели дека тој досега не се жалел на износот на казната во судските постапки и не се обидел да ги намали или да ги попречил постапките, туку се повикувал на незнаење за финскиот јазик и лошата употреба на англискиот јазик, па барал да комуницираат на мајчиниот хрватски јазик.
FIN-FSA му оставила можност на Кончар да ја објави понудата и преку друг правен субјект без конкретизирање кој за кој точно субјект се однесува  обврската, откако тој рекол дека нема компанија во своја сопственост што може да ја спроведе постапката.
Во февруари минатата година, откако се покажа дека го скривал сопственичкиот удел во компанијата, а преку свои блиски личности ја контролирал Afarak групацијата, која имала обврска да обезбеди јавна понуда.
FIN-FSA му наредил на Кончар да ја објави  јавната понуда за откуп на акциите на Afarak по цена на 2,51 евра по акција, што ако се проценува, во зависност од интересите на акционерите, може да чини повеќе од 200 милиони евра. Акциите на Afarak, со кои се тргува на Лондонската берза и Хелсинки, постигнале цена од 0,88 евра, што ја отвора можноста за заинтересираност за акциите од страна на помалите акционери.
Сомневањата се во насока на тоа дека со купувањето на сопствените акции, Afarak групацијата има за цел да го намали бројот на мали акционери. Afarak има издадено вкупно 263.000.000 акции и моменталната понуда вреди 26 милиони евра, за кои сопствениците на Afarak ќе плаќаат по 1.015 евра, а вкупната трансакција ќе чини малку повеќе од 26 милиони евра. Оваа понуда е отворена до 1 јули.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×