Фирмите и граѓаните за една година платиле најмалку 250 милиони евра неданочни давачки
Објавено на од во Економија

denari-1000-GRAFIKОд 2008 година досега воведени 84 нови неданочни давачки

Иако Македонија е земја што има меѓу најниските даночни стапки во регионот и во Европа, и со години властите се обидуваа со тој аргумент да ги привлечат инвеститорите да отвораат фабрики во земјава, сепак, загрижувачки се податоците што покажуваат дека во периодот од 2008 година наваму, воведени се дури 84 нови давачки. Од нив, 18 се нови видови давачки што се вклучени во т.н. други даноци во коишто спаѓаат комуналните такси и надоместоци и дозволи за вршење дејност, 41 видови неданочни давачки и 25 нови глоби. Со тоа е постигнато дополнително оптоварување на фирмите и граѓаните по околу 20 милиони евра годишно. Вкупно, само во 2016 година, фирмите и граѓаните во централниот буџет уплатиле 251,5 милиони евра по основ на неданочни и парафискални давачки, покажа истражувањето на Стопанската Комора на Македонија според податоците добиени од Министерството за финансии. Ако на оваа сума се додадат и сите надоместоци од јавните претпријатија, разните агенции и бироа, неданочното оптоварување е и многу поголемо.

Почитувани за да продолжите со читањето треба да бидете претплатник

Доколку сте претплатник на kapital.mk, само логирајте се.

Одберете пакет за претплата:

Напоменуваме дека подолу можете да купите само едно електронско издание

Зошто треба да се претплатите?

Што добивате со он-лајн претплата на Капитал:
 • Со претплата на електронското издание на Капитал заштедувате 20% попуст на цената за претплата на печатеното издание

 • Можност за најава од три различни уреди – домашен компјутер, службен компјутер и мобилен телефон

 • Пристап до електронското издание од било каде во Светот

Што добивате со претплата на печатеното издание на Капитал:
 • 49 броја на редовното издание на Капитал

 • 45 специјални додатоци годишно, интегрирани во рамки на редовното издание на Капитал

 • Бесплатна достава на магазинот на домашна адреса или на работа

 • Платена поштарина

 • Вклучено ддв

 • Бесплатен он-лајн пристап до сите електронски изданија на редовниот број на Капитал и сите специјални прилози

Одберете пакет за претплата:

Напоменуваме дека подолу можете да купите само едно електронско издание

Зошто треба да се претплатите?

Што добивате со он-лајн претплата на Капитал:
 • Со претплата на електронското издание на Капитал заштедувате 20% попуст на цената за претплата на печатеното издание

 • Можност за најава од три различни уреди – домашен компјутер, службен компјутер и мобилен телефон

 • Пристап до електронското издание од било каде во Светот

Што добивате со претплата на печатеното издание на Капитал:
 • 49 броја на редовното издание на Капитал

 • 45 специјални додатоци годишно, интегрирани во рамки на редовното издание на Капитал

 • Бесплатна достава на магазинот на домашна адреса или на работа

 • Платена поштарина

 • Вклучено ддв

 • Бесплатен он-лајн пристап до сите електронски изданија на редовниот број на Капитал и сите специјални прилози

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×