Fitch го потврди рејтингот на ПроКредит банка
Објавено на од во Uncategorized

Меѓународната рејтинг агенција Fitch Ratings го потврди долгорочниот кредитен рејтинг БББ-на ПроКредит банка.

„Оваа оценка на долгорочниот рејтинг на ПроКредит банка АД Скопје е резултат долгорочната поддршка од матичната компанија ПроКредит Холдинг со седиште во Франкфурт Германија. Поддршката од акционерите преку присуство на брендот,  интеграцијата на банката во рамки на групацијата,  навременото обезбедување на потребен капитал и висока ликвидност придонесуваат за стабилното работење и позитивните резултати на банката во Македонија“, коментираат од банката.

ПроКредит банка Македонија последен пат се здоби со зголемување на оценката на кредитниот рејтниг од ‘’ББ+’’ на ’’БББ-’’ во јули минатата година. Од 2005 година, aгенцијата Fitch Ratings редовно го оценува кредитниот рејтинг на банката и постојано забележува пораст на оценките за различни параметри.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×