Фолксваген го одложи изборот на дестинација за новата фабрика во Источна Европа
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА
 “Фолксваген” сé уште нема донесено конечна одлука за тоа каде да се изгради својата иднина фабрика во Источна Европа, каде што ќе инвестира 1,3 милијарди евра.
volkswagen-plant_100514454_lОд официјалното соопштение по состанокот на надзорниот и управниот одбор на германскиот концерн, јасно е дека ќе продолжат разговорите за изградбата на новата база.
“Беше одлучено да започнат конкретни преговори за планираната нова фабрика во Европа и со другите потенцијални места”, се вели во соопштението.
Првично, конечната одлука се очекуваше да биде донесена до крајот на март. Подоцна стана јасно дека тоа би можело да биде објавено до средината на овој месец по состанокот оваа недела.
Бугарија е посочена на една од можните дестинации за изградба на фабриката, каде што се очекува брендот Шкода да биде произведен. Покрај тоа, како можен избор, на почетокот беа дискутирани и Турција, Романија и Србија.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×