Фолксваген ќе одлучува до крајот на октомври за новата фабрика
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА
Групацијата Фолксваген ќе одлучи каде да ја изгради својата нова европска фабрика до крајот на октомври. Ова го соопшти директорот за производство на Шкода, Мајкл Олзеклаус во Automotive News Europe.
вњТој додаде дека побарувачката е намалена на 3 страници – две во Турција и една во ЕУ, но не сакаше да укаже за која земја станува збор. Сепак, веќе е јасно дека тоа е Бугарија.
Новата фабрика ќе ја управува Фолксваген, но главно ќе произведува модели Шкода и Сеат.
„Значително го зголемивме нашиот капацитет во изминатите неколку години кај постојните постројки, но веќе сме преполни“, коментира Олзеклаус. Тој додаде дека недостатокот на дополнителен капацитет ја чини Шкода околу 100,000 продажба во 2018 година. Исто толку ќе биде и минусот за 2019 година.
Весникот додава дека според последните информации, најпосакуваната локација на VW за локацијата на фабриката е Турција, но опцијата за Бугарија сè уште е во фаза на разговор. Загриженоста поради високите даноци за поголемите автомобили во Турција, каде моторите до 1,6 литри зафаќаат околу 96% од пазарот во 2019 година.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×