Фолксваген на чекор до отворање на фабрика во Бугарија
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА
Според германската новинска агенција ДПА, цитирана од Ханделсблат, изборите се сведени на Бугарија и Турција.
Volkswagen Producing Record Number Of CarsПред две недели стана јасно дека само две земји останаа во трката за новата фабрика на Фолксваген во Источна Европа. Сега е уште појасно за тоа кои се тие.
Сепак, конечниот избор се уште не е направен, а по Велигден се одржува и состанок на Надзорниот одбор на автомобилскиот гигант на оваа тема. Според претходните публикации во германските медиуми, одлуката за лоцирање на новото производство ќе биде донесена во мај.
Меѓутоа, за некои аналитичари, посетата на германскиот претседател Франк-Волтер Штајнмаер, е знак на поместување на картите во корист на Бугарија. Еден од најголемите германски дневни весници, Sueddeutsche Zeitung, објави наслов, “It’s All Not Random”, во кој ги сумира сигналите од  неговата посета во Бугарија.
Два бугарски градови се во трката за бугарска локација за фабриката – Софија и Пловдив.
Штајнмаер, исто така, ги посети и клучните германски продукции во Бугарија – “Луфтханза техник” во главниот град, како и на “Либхер” во економската зона Тракија. Последно, но не и најмалку важно, беше одржан работен состанок со бугарско-германскиот бизнис.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×