„Фолксваген” со свој погон за батерии за електромобили
Објавено на од во hi-tech & business
„Фолксваген” има намерa наредната 2020 година, заедно со шведските партнери да започне изградба на претпријатие за производство на батерии за автомобили во Долна Саксонија.
dimsВо градот Залцгитер беше пуштен пробен погон, во соработка со шведската фирма „Нортволт”, со цел – развој на масовно производство на вакви акумулатори. Според претставникот на компанијата, Ханс Дитер Печ, со овој потег „Фолксваген” ќе биде од исклучително значење за развојот на производството на батерии во Германија.
До 2024, тоа би значело отворање на 1.000 работни места. Вкупната инвестиција ќе чини над милијарда евра.
Следните 10 години на пазарот ќе се појават 70-на нови модели електромобили, што ќе значи и поголема побарувачка на акумулаторни батерии.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×