“Фолксваген” започна “електрична офанзива”
Објавено на од во hi-tech & business
Германскиот гигант најавува зголемување на производството на електрични автомобили во следните 10 години.
Microsoft and Volkswagen CEOs visit Volkswagen Digital Lab in BerlinГерманскиот производител на автомобили Фолксваген во вторникот објави дека имал нето добивка од 12,15 милијарди евра во текот на изминатата година, далеку повеќе од предвидувањата на аналитичарите, и дека во следните 10 години планира да го зголеми производството на електрични возила на 22 милиони примероци.
Приходите доаѓаат и покрај големите обвинувања за аферата Dieselgate (скандал околу софтверот за да се сокријат штетните емисии) и тежок пат пред построгите проверки на загадувањето.
Оперативните приходи на главниот бренд на VW се 3,2 милијарди евра, додека минатата година изнесуваа 3,3 милијарди евра.
Вкупно, групата, која брои 12 марки, продаде 10,8 милиони возила ширум светот и на тој начин оствари вкупна добивка од 235,8 милијарди евра.
Во објавувањето на официјалната веб-страница, VW ги објави плановите за зголемување на бројот на модели на електрични автомобили од 50 на 70.
Станицата е на секои 120 километри
Во текот на следните 10 години, Групацијата планира да го зголеми производството на овие еколошки возила од 15 до 22 милиони примероци.
“Фолксваген сака да обезбеди индивидуална мобилност за милиони луѓе во наредните години, мобилност која е побезбедна, почиста и целосно интегрирана. Со цел да ги направиме потребните инвестиции за електрична офанзива, ние мораме да направиме понатамошен напредок во ефикасноста и ефективноста во сите области на работа”, рече извршниот директор Германска компанија Херберт Диес.
Големата автомобилска индустрија од Волфсбург додава дека со цел да ја зголеми мобилноста на електричните возила, до 2020 година во соработка со партнерите ќе воспостави 400 станици за брзо полнење на батерии по европските главни патишта.
Се вели дека 100 од нив ќе бидат во Германија, па станицата ќе биде на секои 120 километри.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×