Фолксваген затвора до 7.000 работни места
Објавено на од во СВЕТ-БИЗНИС И ПОЛИТИКА
Затворањето на работните места во автомобилскиот гигант ќе произлезе од поинтензивната автоматизација на “рутинските работни места”.
volkswagen_tvornica_epa_mainГерманскиот производител на автомобили Фолксваген АГ објави дека ќе го намали бројот на работни места во следните четири години и до 7.000.
Во соопштението на автомобилскиот гигант од Волфсбург, се вели дека затворањето на работните места ќе се должи на поинтензивната автоматизација на “рутинските работни места”.
Компанијата, исто така, наведува дека нема да има масовни отпуштања, туку како намалувањето на работната сила ќе се постигне на начин на кој новите работници нема да бидат регрутирани во пензија.
Програма за зголемување на приходите
Од друга страна, Фолксваген најави дека ќе отвори до 2.000 нови работни места во областа на технолошкиот развој.
Потезите на Фолксваген се во согласност со програмата за зголемување на приходите во следните четири години.
И покрај проблемите со кои минува, “Фолксваген”, минатата годинаим исплати на своите работници рекордна премија од 4.750 евра.
Повеќе од 100.000 вработени на VW добија највисока премија од 2015 година, кога компанијата, поради манипулацијата со дизел моторите, падна во криза.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×