Форд отпушта 5.000 работници во Европа
Објавено на од во СВЕТ-БИЗНИС И ПОЛИТИКА
Американскиот производител на автомобили објави дека ќе ја намали својата работна сила во Велика Британија и Германија.
Ford to cut 5,000 jobs in GermanyАмериканскиот производител на автомобили, Форд, објави дека ќе укине повеќе од 5.000 работни места во Германија и ќе ја намали својата работна сила во Велика Британија како дел од напорите да се врати на профитабилноста во Европа.
“Форд понудил програми за доброволно заминување на вработените во Германија и Велика Британија”, се вели во соопштението на компанијата.
Сето ова е дел од планот за реорганизација кој Форд го најави во јануари, кој, како што беше претходно објавено, ќе вклучи укинување на илјадници работни места, затворање на поединечни постројки и отстранување на производствените линии што произведуваат загуби.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×