Франција може да ги намали бенефициите за невработеност до 7700 евра месечно
Објавено на од во СВЕТ-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

Франција сака да ги намали бенефициите за невработеност, што може да достигне 7700 евра месечно за луѓето кои изгубиле високи платени позиции како дел од програмата за ревизија на невработеноста, рече премиерот Едуард Филип, цитиран од Ројтерс.

edouard-philippe-56d0cd-0-1x

Влада на претседателот Емануел Макрон, која е фокусирана кон бизнисот, ќе бара начини да не се коцкаат на краткорочни договори, додаде Филип.

Бенефициите за невработеност се следнaто големо пречка за програмата за реформи на Макрон откако тој го олесни трудовото законодавство во 2017 година и го укина данокот на капитал со цел промовирање на инвестициите.

Во моментов Владата остварува минимална контрола врз големината и периодот во кој невработениот добива бенефиции. Тие се договараат на национално ниво од синдикатите и работодавачите на секои 2 или 3 години. Откако синдикатите и работодавците не успеаја да постигнат договор овој месец, владата најави дека ќе излезе со сопствена реформа.

“Треба да преиспитаме нашиот систем кој овозможува исплата на надоместоци за повисоки плати, кои се три пати повисоки отколку кај соседите ни”, рече Филип пред медиуми.

Бенефициите за невработеност во Франција се во просек 68 проценти од претходната плата на вработените во однос на 56% кај други земји од Организацијата за економска соработка и развој (ОЕЦД), која обединува 36 развиени економии.

За разлика од Франција, во повеќето други земји бенефициите за невработеност се намалуваат, во зависност од тоа колку повисока била платата што вработените ја добивале.

Иако максималното надомест за невработеност може да достигне до 7700 евра, тоа средното е поблиску до 1200 евра и само 0.03% од луѓето добиваат највисока можна сума, според Француското друштво за осигурување за невработеност (Unedic).

Целта на реформата е да заштеди до 3,9 милијарди евра за 3 години. Таа ќе биде претставена во следните месеци, па би можела да влезе во сила во средината на годината, изјави Филип.

Тој додаде дека владата ќе се обиде да воспостави низа иницијативи и превентивни мерки за да ги спречи работодавците да ангажираат краткорочно договорен персонал.

Традиционално, француските работодавци го користат овој тип на договор за да избегнат постојани договори за вработување каде што е многу потешко да се ослободат од вработените.

Француската компанија за осигурување при невработеност е финансирана со придонеси од вработените и работодавачите, при што можните дефицити се надоместуваат со заеми од пазарите на капитал.

Бидејќи компанијата има корист од државните гаранции, нејзиниот долг е вклучен во вкупниот државен долг на Франција, кој е близу до 100% од бруто-домашниот производ на земјата.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×