Франција со најголемо квартално задолжувње во првиот квартал oд 2019
Објавено на од во Економија

Франција ја надмина Италија и стана земја со најголем долг во еврозоната, според кварталните податоци на Европскиот завод за статистика.

еурозне

Во првиот квартал од 2019 година, долгот на Франција сега изнесува 2 358 897 000 000 евра, додека долгот на Италија изнесува 2 358 538 000 000 евра.

Грција е сеуште во најнезавидна позиција

Иако Франција и Италија се пред Грција, нашиот јужен сосед сеуште е во најлоша ситуација. Нејзиниот долг е 337.406.000.000 €. Но, соодносот, во споредба со долгот на Франција, по големината на економијата е 181%, зголемувајќи се за 4 процентни поени. во споредба со истиот период минатата година. Споредено со Италија (134%), Португалија (123%), Белгија (105.1%) и Кипар (105%).

Долгот се намалува во еврозоната и во ЕУ

На крајот на првиот квартал од 2019 година, државниот долг на еврозоната изнесувал 85,9%, наспроти 87,1 % на крајот на истиот период минатата година. За ЕУ, тоа е пораст од 80,7% на 81,6% во текот на една година.

Сепак, во апсолутна вредност тој расте – од 9,85  до 10,01 трилиони евра за еврозоната и од 12,66 до 12,92 трилиони евра за Европската Унија.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×