Францускиот енергетски гигант „Енжи“ со раст на профитот од над 21%
Објавено на од во Економија

Вкупните приходи на француксиот гигант минатата година се зголемиле за 1,7 проценти на годишно ниво, на 60,6 милијарди евра.

engie_logo-584x381

Една од најголемите енергетски компании во Европа, француската „Енжи“ лани остварила чист профит од 1,033 милијарди евра, што претставува раст за 21,7 отсто во споредба со 2017 година.

Извори од компанијата посочуваат дека ланските приходи на „Енжи“ ќе биле уште поголеми доколку не биле негативните последици од намалувањето на вредноста на бразилскиот реал и американскиот долар во однос на еврото.

„Енжи“ поседува осум компании во Франција и преку свои подружници е присутна во 11 региони ширум светот и во дестици држави, меѓу кои и во Белгија, Бразил, Велика Британија, Германија, Италија, Кина, Полска, САД, Турција и Шпанија.

Таа се занимва со производство и дистрибуција на електрична енергија и со транспорт на природен гас.

Компанијата предвидува во 2019 година да оствари чист профит од 2,5 до 2,7 милјарди евра.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×