Фридом Хаус: Антидемократските водачи на Балканот дополнително ги поткопуваат институциите што го бранат владеењето на правото
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

Организацијата Фридом хаус во својот последен извештај за слободата на изразувањето и владеењето на правото, остро реагира на тенденциите на некои балкански земји да ја ослабуваат демократијата во своите земји на сметка на консолидирањето на државната моќ околу лидерите на земјите и ним блиски групи.

fridom-620x330

Лидерите на Балканот минатата година продолжија да ги ослабуваат институциите што ја штитат слободата на изразување и владеењето на правото, објавува  Фридом хаус.

“Антидемократските водачи во Централна Европа и Балканот – вклучувајќи и некои кои безобразно ја консолидираа моќта надвор од уставните граници – продолжија да ги поткопуваат институциите што ги штитат слободите на изразување и здружување и владеењето на правото”, објавува Фридом хаус во Извештајот за слободата во светот од 2019 година.

На Балканот, претседателот Александар Вучиќ од Србија и претседателот Мило Ѓукановиќ од Црна Гора продолжија да ја консолидираат државната моќ околу себе и нивните клики, поткопувајќи ги основните стандарди за добро владеење и надминувајќи ги нивните уставни улоги, пишува Фридом Хаус.

Србија забележа најголемо влошување на условите за политички права и граѓански слободи меѓу земјите од Југоисточна Европа (ЈИЕ) во 2018 година, додава организацијата. Земјата загуби шест поени во вкупните политички права и граѓанските слободи, четвртиот најголем пад на глобално ниво и нејзиниот статус одби да се ослободи од делумно слободно, се наведува во Извештајот.

“Статусот на Србија се намали поради влошување на спроведувањето на изборите, продолжените обиди на владата и на сојузните медиуми да ги поткопаат независните новинари преку легални малтретирање и кршења, како и фактичката акумулација на извршните овластувања на претседателот Александар Вучиќ, што е во спротивност со неговата уставна улога”, сметаат од Фридом хаус.

Во ЈИЕ, Словенија е највисоко рангирана земја според критериумите за политички права и граѓански слободи, по што следуваат Хрватска и Романија, додека Босна и Херцеговина има најниска оценка. Глобалната ранг-листа ја предводи Финска, додека Сирија е последна.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×