Габриел: Соединети Европски Држави не се во спротивност со Европа на татковините
Објавено на од во СВЕТ-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

Министерот за надворешни работи на Германија, Зигмар Габриел, изјави дека формирањето Соединети Европски Држави, што го предложи лидерот на неговата Социјалдемократска партија, Мартин Шулц, не значи крај за националните држави на континентот.

Шулц минатата недела на партиски собир рече дека земјите кои нема да сакаат да потпишат договор за формирање Соединети Европски Држави ќе мора да ја напуштат Европската унија до 2025 година.

Оваа идеја не е во спротивност со Европа на татковините, изјави Габриел.

Тој истакна дека создавањето на Соединети Европски Држави е неопходно зашто европските држави не се во состојба своите интереси да ги бранат сами.

„Доколку не се здружиме, гласот на нашите деца нема да се слуша во светот“, изјави Габриел.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×