Гала прослава 80 години Алкалоид
Објавено на од во lifestyle


ITC_6940

На гала прославата која се одржа во вторникот во хотелот Александар Палас и на која присуствуваа бројни претставници на фармацевтскиот и здравствениот сектор, бизнис-заедницата и политичката елита, уметници и спортски работници, соработници и пријатели, компанијата Алкалоид прослави 80 години од своето основање и ја раскажа проказната во која се вкоренети 80 години неуморно истражување, иновации и континуирани вложувања во визијата за поздрав живот

Во кругот на блиски соработници и пријатели, „Алкалоид“ на автентичен начин ја раскажа осумдецениската успешна приказна, во чие сиже се вкоренети 80 години неуморно истражување, иновации и континуирани вложувања во визијата за поздрав живот. Во рамки на гала прославата на која присуствуваа бројни претставници на фармацевтскиот и здравствениот сектор, бизнис-заедницата и политичката елита, уметници и спортски работници, беа претставени скромните почетоци на „Алкалоид“, во далечната 1936 година, кога 15 работници и два производствени погони ги поставиле темелите на компанијата која денес е водечка фармација во земјава и шеста фармацевтска индустрија во Југоисточна Европа.

За успехот на „Алкалоид“ и идните планови и предизвици, во своето пригодно обраќање, Генералниот директор и Претседател на Управниот одбор, Живко Мукаетов, кој на чело на компанијата е цели 10 години, истакна дека човечкиот капитал е тој кој континуирано ги движи напред.

„Кога зборувам успехот на “Алкалоид”, морам да ги споменам генерациите пред нас, благодарение на чии несебични заложби, денес сме една од најмодерните фармацевтски индустрии во Југоисточна Европа со над 1600 вработени, 50.000 метри квадратни производни погони и пласмани во над 30 земји во светот.  Нека илјадниците посветени вработени, кои се движечката сила на модерниот “Алкалоид“ ја продолжат успешната приказна во духот на нашето мото: ”Здравјето пред сé”. Би ви посакал уште многу заеднички јубилеи“, истакна Мукаетов, заблагодарувајќи се на илјадниците гости кои дојдоа заедно да го прослават 80-тиот роденден на компанијата.

Богатата забавна програма вклучи настапи на балканските музички ѕвезди Петар Грашо и бендот Фрајле, како и музики перформанс на македонскиот пијанист во Њујорк, Дуке Бојаџиев.

Визуелната презентација на етапите од развојот на „Алкалоид“, покрај амбиентално навраќање на почетоците, на гостите им понуди и можност да го овековечат своето присуство, преку специјална фото-платформа која одблизу го доловуваше алкалоидовиот амбиент.

 Мукаетов: “Нека илјадниците посветени вработени, кои се движечката сила на модерниот “Алкалоид“ ја продолжат успешната приказна во духот на нашето мото: ”Здравјето пред сé”.


Почитувани за да продолжите со читањето треба да бидете претплатник

Доколку сте претплатник на kapital.mk, само логирајте се.

Одберете пакет за претплата:

Напоменуваме дека подолу можете да купите само едно електронско издание

Зошто треба да се претплатите?

Што добивате со он-лајн претплата на Капитал:
 • Со претплата на електронското издание на Капитал заштедувате 20% попуст на цената за претплата на печатеното издание

 • Можност за најава од три различни уреди – домашен компјутер, службен компјутер и мобилен телефон

 • Пристап до електронското издание од било каде во Светот

Што добивате со претплата на печатеното издание на Капитал:
 • 49 броја на редовното издание на Капитал

 • 45 специјални додатоци годишно, интегрирани во рамки на редовното издание на Капитал

 • Бесплатна достава на магазинот на домашна адреса или на работа

 • Платена поштарина

 • Вклучено ддв

 • Бесплатен он-лајн пристап до сите електронски изданија на редовниот број на Капитал и сите специјални прилози

Одберете пакет за претплата:

Напоменуваме дека подолу можете да купите само едно електронско издание

Зошто треба да се претплатите?

Што добивате со он-лајн претплата на Капитал:
 • Со претплата на електронското издание на Капитал заштедувате 20% попуст на цената за претплата на печатеното издание

 • Можност за најава од три различни уреди – домашен компјутер, службен компјутер и мобилен телефон

 • Пристап до електронското издание од било каде во Светот

Што добивате со претплата на печатеното издание на Капитал:
 • 49 броја на редовното издание на Капитал

 • 45 специјални додатоци годишно, интегрирани во рамки на редовното издание на Капитал

 • Бесплатна достава на магазинот на домашна адреса или на работа

 • Платена поштарина

 • Вклучено ддв

 • Бесплатен он-лајн пристап до сите електронски изданија на редовниот број на Капитал и сите специјални прилози

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×