Галерија: Curiosity почна да копа во дините на Марс
Објавено на од во hi-tech & business

Роверот на NASA, Curiosity, почна да го копа песокот на Марс, откако во декември стигна до подрачјето Bagnold Dunes, богато (како што втриот дел од името кажува) со песочни дини – што се еден од најкарактеристичните пејзажи за Црвената планета. Роверот сега собира примероци од песокот, овозможувајќи преглед и анализа на составот на зрната (од песокот). Curiosity детално може да ја проучи активноста на песочните дини – научниците сакаат да знаат како ветрот го движи/преместува песокот во средина со пониска гравитација и потенка/поретка атмосфера од онаа на Земјата. Следи галерија од „подвизите“ на Curiosity, кој на Марс е веќе четврта година, од 6 август 2012 година.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×