„Газпром“ е подготвен да инвестира во нови насоки за снабдување со гас во Европа
Објавено на од во Економија

Потребата за гас во Европа е голема и сите правци може да се користат за испорака, дури и преку Украина, објави гасниот гигант, „Газпром“.

nord stream 2Колку европскиот пазар е важен за “Газпром”, го потврдува најавата за руски гасовен бум на „Газпром“, кој најави дека е подготвен да инвестира во алтернативни насоки – дури и над Украина – ако гасоводот Северен поток 2 не е завршен во рокот.

Северен тек 2 се протега на 1230 километри мрежа која ги поврзува Русија и Германија, а рутата е во голема мера надвор од брегот на Балтичкото Море. Проектот ја подели Европа од самиот почеток, бидејќи источните членки на ЕУ веруваат дека дополнително ќе ја зголемат зависноста од рускиот гас и ќе го скршат доходот на Украина од руските транзитни такси.

На Северниот поток 2, Вашингтон гледа намрштено, а американската администрација објавува дека може да воведе санкции за европските компании што учествуваат во проектот.

Европски партнери на проектот се германските компании Uniper и Wintershall, францускиот Engie, Англо-холандскиот Shell  и австриската “OMV ” кои инвестираа половина од потребните 9,5 милијарди евра за изградба на гасоводот. Гасоводот реба да се заврши во декември, иако Данска сеуште не издаде дозволи за градење во нејзините територијални води.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×