Герхард Шредер ќе раководи со гасоводот „Северен поток 2“
Објавено на од во СВЕТ-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

Поранешниот германски канцелар Герхард Шредер, кој ја предводеше Владата во Берлин од 1998 до 2005 година, е новиот прв човек на гасоводот „Северен поток 2“ (Nord Stream 2), што треба да носи руски гас во Германија и во други делови на Европа.

Весникот Tagesspiegel објави дека компанијата „Северен поток 2 АГ“ го потврдила именувањето на Шредер.

Како што јавува дописникот на МИА од Берлин, поранешниот германски канцелар последниве 10 години, веднаш по заминувањето од Владата, беше претседател на Собранието на акционери на компанијата, поради што дел од германската јавност го обвинуваше за судир на интереси.

„Северен поток 2 АГ“, во доминантна сопственост на руски Газпром, е проект што Руските (Газпром) го реализира со две германски и по една холандска и француска компанија.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×