Германија бара возачи на камиони. Има потреба од десетина илјади
Објавено на од во Економија
ЗДФ – германската телевизија објави дека Германија нема десетици илјади возачи на камиони и дека поради тоа наскоро може да дојде до празни рафтови во супермаркетите.
камиондзииСпоред Сојузот за шпедиција и логистика (DSLV), во германските  превозни компании недостасуваат помеѓу 45 и 60 илјади возачи, а нивниот портпарол предупредува дека ова се должи на недостаток на работна сила “и е  пред колапс.”
Возач на камион, стана непривлечна работа поради ниските плати и лошите услови за работа, икако претставниците на шпедициите сега ветуваат фиксна плата, и сакаат да привлече повеќе жени меѓу професионални возачи на камиони. Во моментов, само 1,7% од жените се меѓу сите возачи на камиони во Германија.
Ситуацијата во последниве години е таква, поради што, за една година во Германија се откажале 30.000 возачи на камиони, додека пак се приклучиле на гранката само околу 15.000 нови. Според студијата на Светската банка, на Германија ќе и недостигаат 150.000 возачи на камиони до 2030 година.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×