Германија “ги шие“ Британија и Франција
Објавено на од во Економија

Во периодот 1995-2013 Германија имала раст на  додадената вредност во индустријата од 37%, додека В.Британија и Франција само 9%, односно 3%.

Германија е меѓу добитниците во глобализацијата, додека другите водечки економии на Европската унија, Франција и Велика Британија тешко фаќаат чекор, покажа студијата на германски економски институт.

Германската индустрија профитирала од глобализацијата делумно благодарение на нејзината многу силна интеграција во меѓународната мрежа, покажа студијата што ја спроведе Институтот за економски истражувања во Келн за потребите на Здружението на германската индустрија (BDI). Според резултатите од ова истражување, во Германија додадената вредност во индустријата е зголемена за 37% во периодот од 1995 до 2012 година. Велика Британија во истиот период постигнала раст од 9%, а Франција од само 3%.

One thought on “Германија “ги шие“ Британија и Франција

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×