Германија не сака на Грција да и’ се продолжи програмата за помош
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА
Германија го одби барањето на Грција за продолжување на договорот за кредитирање од еврозоната со цел да се спаси од банкрот.

Грчката влада се обидува да постигне договор за привремена финансиска помош, без исполнување на условите од постоечките мерки на штедење, информира портпаролот на германскиот Министер за финансии, Мартин Јегер.

Портпаролот на Европската комисија, Маргаритис Шинас, претходно рече дека грчкото писмо би можело да биде основа за „разумен компромис“.

Грчката држава и нејзините банки се отстранети од финансиските пазари и зависат од итна помош како би останале во живот, а Ципрас се повлекува од неговото ветување дека ќе стави крај на мерките за штедење.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×