Германија од следната година ја зголемува минималната загарантирана плата на 9,19 евра за час
Објавено на од во Економија

GermanijaГерманија од следната 2019 година ќе ја зголеми минималната загарантирана плата на 9,19 евра за час, а од 2020 година таа ќе се зголеми на 9,35 евра за час. Ова е препорака на Комисијата назначена од Владата во Берлин, која преку зголемување на минималната плата сака да ја зголеми  личната потрошувачка во најголемата европска економија.

Владата на канцеларката Ангела Меркел во 2015 година воведе минимална заработувачка од 8,50 евра на час, што опфати повеќе од три милиони работници.
Последно зголемување на минималната плата во Германија имаше во текот на минатата година, на 8,84 евра за час.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×