Германија планира да обезбеди фонд за заштита на компаниите од кинескo влијание
Објавено на од во СВЕТ-БИЗНИС И ПОЛИТИКА
Германија планира преку законска регулатива, до крајот на годината,  да создаде државен фонд за заштита на клучните компании од придобивки од кинески и други странски пријателства, вели Рoјтерс, повикувајќи на владини извори.
germany-chinaГерманската влада со ваквото решение ќе стави крај на приодот на немешање во бизнисот.
Министерот за економија Петер Алтмајер го предложи фондот од февруари, како што е особено од побратимната индустриска стратегија. Според три извори на Ројтерс, власта сега работи на Предлог-закон, со што фондот треба да се создаде и да работи од следната година.
Двајца високи извори изјавија, под услов да останат анонимни, дека идејата е државниот инвестициски фонд да работи со приватниот сектор за купување акции од една компанија за да се избегнат несакани набавки.
Според еден од изворите, државата може прво да купи удел и потоа да го продаде што е можно побрзо на приватни инвеститори, а според другиот – во некои случаи фондот може да работи со приватни инвеститори од самиот почеток.
“Во минатото, Германија премногу неволно ги дефинираше своите национални интереси. Сега тоа се менува “, вели првиот извор.
“Гледаме дека повеќе не можеме да лажеме и да чекаме сè да биде одлучено со слободното движење на пазарните сили”, додаде тој. “И тоа значи поголема заштита од државата”.
Германскиот потег се случува во момент во кој ЕУ како целина ја преиспита индустриската стратегија на блокот и односите со Кина, застанувајќи пред засилените инвестиции во критични сектори од страна на кинески државни компании.
Европската комисија го повикува блокот да ги поддржи овие идеи за спречување на кинеското влијание. Европските лидери ќе разговараат за ова прашање на нивниот состанок оваа недела во Брисел.
“Идеално, стекнување на удели ќе биде заедно со приватни инвеститори”, вели еден од изворите, додавајќи дека Берлин не планира да се меша во секојдневните бизнис решенија. “Ние не зборуваме за да станеме претприемач тука”.
„Државниот фонд може да биде управуван од државната KFW банка за развој или да биде сосема ново правно лице“, објаснува друг извор.
Планот одговара на одлуката на Владата од декември за намалување на прагот за проверка, дури блокирање на купувања на акции во германски компании кои работат во стратешки области, од неевропски инвеститори.
Портпаролот на Министерството за економија, рече дека инвестициите од државниот фонд ќе бидат ограничени до “многу исклучителни случаи”, а делови ќе бидат купуваат само за ограничен период.
Таквите случаи ќе вклучуваат претежно критична заштита на инфраструктурата, каде што владата верува дека неевропскиот инвеститор претставува закана за националните интереси на Германија, додаде портпаролот.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×